VİOP Nedir? VİOP İşlemlerinde Öğrenmemiz Gereken Önemli Faktörler

VİOP Nedir? VİOP İşlemleri Hakkında Neler Biliyoruz?
Merhaba arkadaşlar, yeni bir makale ile daha karşınızdayız. Bugün VİOP nedir?, ne işe yarar?, nasıl kullanılır? ve ne gibi işlemler yapıldığını örneklerle anlatmaya çalışacağız. VİOP açık adıyla vadeli işlem ve opsiyon piyasası, sermaye piyasası araçları üzerine düzene koyulmuş olup vadeli işlem sözleşmeleriyle diğer türev araçların dijital ortamda alınıp satılan borsa İstanbul nezdinde kurulu olan piyasaya viop denmektedir. Ülkemizde 2005 yılında ilk özel borsa olarak İzmir de kurulmuş olsa da VİOP adıyla 2013 yılında çalışmalarını sürdürmeye başlamıştır. Borsa İstanbul, 2013 yılında değerli maden piyasaları, hisse senetleri bir arada toplanarak kurulmuştur. Vadeli işlemlerin en önemli amacı riskten korunmaktır. Vadeli işlemler belirli maksatlar için kullanılırlar. Borsada yapılan al sat mantığından farklıdır. Yatırımcılar viop işlemlerini kullanabilmeleri için piyasa mantığını süper bir şekilde kavrayarak stratejiler üreterek, bilgi ve donanıma çok iyi derecede sahip olarak kendini hazırlaması gerekmektedir.
Viop’ta İşlem Görmekte Olan Türev Ürünler
Türev ürünler dediğimiz viop ta işlem görmekte olan yatırım araçlarıdır. Bu yatırım araçları birer sözleşme olarak adlandırılmaktadır. Bu yüzden vadeli işlem opsiyon adını almaktadır.Yatırımınızı viop’ta değerlendirmek istiyorsanız sözleşmelerdeki mantığı anlamanız ve tanımalısınız. İyice anlayıp tanıdıktan sonra alım satım işlemlerinin nasıl yapılacağı konusunda bilgi edinmeniz gerekir.Euro, dolar, altın bunlar yatırım aracı değildir, sözleşme dayanağıdır. Yani vadeli piyasalarda işlem gören varlıklardan türetilmiş, değeri dayanak varlığa göre belirtilmiş olan ürünlerdir.Buna göre dayanak varlıklarına örnek verecek olursak; tahviller, faizler, hisse senetler, değerli madenler,emtialar olarak sıralamamız mümkündür. Viop türev ürünleri çok daha iyi bir şekilde anlayabilmeniz için yukarıda vermiş olduğumuz bilgileri iyice kavramanız şarttır. İlk aşamada şunun bilincinde olmalıyız viop işlem görmekte olan türev ürünleri miktar,nitelik,vade ve fiyat olmak üzere 4 unsurdan oluşmaktadır. Şimdi anlattığımız viop’ta işlem gören türev ürünleri maddeler halinde toparlayacak olursak;
– Sermaye piyasasında altın parasal anlamda işlem görmekte olan üründür.
– Yapılan bir sözleşme ile altının vadeli işlem opsiyonuna dahil edilebilir.
– Sözleşme içeriğinde altının alım satımı için bazı ayrıntılar belirtilir.
– Belirtilen ayrıntıların başında vade gelir.
– Sözleşmenin ilk konusunda hangi vadede alım satım yapma hakkına sahip olacağınız gelir.
– Sözleşmeye hangi miktarda yada nitelikte ne kadar alıp satacağınız detaylı şekilde yazılır.
Gördüğünüz gibi vadeli işlem opsiyonunda işlem görmekte olan türev ürünleri bu konuların bulunduğu sözleşmedir.

Viop İşlemleri Nasıl Yapılmaktadır?
Yatırımcılar birikimlerine kazanç katmak için yatırım yaparlar, ama bunun bilinçli bir şekilde yapılması gerektiğini söylememize gerek yok sanırım. Borsa İstanbul sistemlerinde yatırım yapmak her ne kadar kolay gibi görünse de bu sistem nasıl çalışır? mantığı nedir? bunları detaylı şekilde öğrenmek zorundasınız. Detaylı şekilde öğrenmediğiniz taktirde hem birikimlerinize kazanç sağlayamazsınız hem de sahip olduğunuz birikimlerinizi kaybedersiniz. Vadeli işlem ve opsiyonlarında bilmemiz gereken unsurları sıralayacak olursak; Sözleşmelerin özellikleri, marjin oranları, emir tipleri, türev ürünlerin kodları ve teminat büyüklükleri şeklinde sıralayabiliriz.Sözleşmelerin özellikleri ve emirlerin ne demek olduğunu eğitim alarak öğrenebilirsiniz. Almış olduğunuz eğitim sonucunda bu özellikleri inceleyerek yatırım yapmak istediğiniz türev ürününü seçebilirsiniz. Seçiminizi yaptıktan sonra sözleşmeyi tekrar inceleyerek seçtiğiniz türev ürünün özellikleri, kodu ve teminat büyüklüğünün doğru olduğuna dikkat ederek onaylamalısınız. Viop’ta yani vadeli piyasada fiyatlar hem çıkarken hem de inerken işlem yapabilirsiniz.Yani çift yönlü işlem yapabilirsiniz. Piyasalarda çift yönlü işlem yapabilmek yatırımcılar için büyük avantajdır. Mesela ürünlerin çıkış fiyatlarını da iniş fiyatlarını da görebiliyorsunuz. İniş yapan fiyatlar fazlaysa inişe çıkış yapan fiyatlar fazlaysa çıkış fiyatına yatırıp yapma hakkına sahipsiniz.

İLGİLİ:  Nasıl Para Biriktirilir ?

Viop Niçin Kullanılmaktadır?
Viop işlemlerini niçin kullanmamız gerektiğini açıklayalım, Viop yani vadeli işlem ve opsiyonun tanımını yaparken riskten korunmaktan söz etmiştik işte vadeli işlem ve opsiyonlarını en başta riskten korunmak için kullanmalıyız, sonra arbitraj ve spekülatif olmak üzere 3 nedenle kullanmalıyız. Şimdi isterseniz bu 3 nedeni kısa kısa ele alalım;
1- Riskten Korunmak Amaçlı: Riskten korunmanın bir adı da hedge etmektir.Parasını piyasalardaki risklere karşı korumak isteyen yatırımcılar vadeli işlem ve opsiyonunu tercih edebilirler. Kur risklerinden oluşabilecek zararlar ve spot piyasasındaki dalgalanmalar sonucu oluşabilecek zararlar vadeli opsiyon ve işlemler ile e az seviyeye düşürülür.Vadeli işlemler sayesinde gelecekteki fiyatların artma ve azalma riskine karşı fiyatları sabitleyebilirler.
2- Arbitraj Amaçlı: Arbitraj kelimesi biraz yabancı gelebilir ama sonuçta borsa terimlerinden bahsediyoruz. Bir ürünü aynı anda yüksek fiyattan satıp başka bir ürünü düşük fiyatla yatırım yapmadan riski olmadan alma işlemlerine arbitraj denilmektedir.
3- Spekülatif Amaçlı: Yatırımcılar iyi bir kar fırsatı olarak algılanır, spot piyasalarındaki oluşan riskler kötü algılanmamaktadır.Bu yatırımcılar ortaya çıkan spekülasyonlardan faydalanarak karlarını en yüksekte tutmaktadırlar. Vadeli işlemler, gelecekteki piyasa beklentilerin düşmesi yada artması yönünde kar amacı güderek yatırımcıların işlem yapmalarına olanak sağlamaktadır.

Evet arkadaşlar bugün borsa yatırımcılarını ilgilendiren VİOP açık adıyla vadeli işlem ve opsiyonları hakkında bilgiler vermeye çalıştık.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 dışında5)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*