İşsizlik Maaşı Nedir? Kimler Hangi Şartlarda Alabilir?

Merhaba arkadaşlar, Çalışan kişiler işsiz kaldıklarında devlet devlet destekli belirli bir süre aldıkları maaştır. Çalışan kişi işten çıkarıldığında iş bulana kadar mağdur olmamaları için düşünülmüş bir sistemdir. Bu sistem işçilerin haksız yere çıkarıldıklarında 10 ay kadar iş bulamasa bile ödenek almaları için çıkarılmıştır. Herkes çalıştığı yerle zaman zaman ters düşebilir, yollar ayrılabilir bu durum hepimizin başına gelebilir. Bu sistem çalışma hayatının düzenlemesinde rol oynamaktadır. İş hukuku kapsamında bulunan sigortalı çalışan kişiler hakları değerlendirmeye alınıyor.Bu yüzden sigortalı işçi işten çıkarıldığında işsizlik maaşı ödenmektedir. İşsizlik maaşı yeni düzenlemelere göre evli, bekar olmak üzere ayrı ayrı olmak üzere bu işsizlik maaşı asgari geçim indirimine göre değerlendirildiği için işten çıkarılan işçi yeni iş bulana kadar mağdur olmadan rahat bir şekilde hayatlarına devam etmektedirler.

İşsizlik Maaşı Ödeneğinde Bilinmesi Gerekenler Nelerdir?

Çeşitli nedenlerle işsiz kalıp işsizlik maaşı alan pek çok kişi var. Peki bu işsizlik maaşını öderken hangi şartlar göz önünde bulunduruluyor? Şimdi bunları inceleyecek olursak;
a- Herhangi bir hizmet kuruluşunda çalışan sigortalılar, Türkiye de çalışma izni olan yabancı uyruklu sigortalılar ve emekli sandığına bağlı işçilerin işsizlik kapsamında olmaları gerekmektedir.
b- Maaşınızın 100 de 1’i sigortalıdan, 100 de 1’i devletten ve 100 de 2’si işveren hizmet kurumundan prim kesintisi yapılmaktadır.
c- Sigortalı olarak hizmet kuruluşunda çalışan bir işçi, kendi hatası yada kendi isteğiyle işten ayrılmıyorsa, yani işveren hizmet kurumu tarafından işten çıkarılıyorsa, çalıştığı ilk günden işine son verildiği gün dahiline kadar 4 ay yani 120 gün içinde prim ödeyerek, Sürekli çalışan işçi 3 yıl içinde en az 600 gün süre işsizlik sigorta primi ödemiş olmak ve işine son verildiği günün son 1 ay içinde hemen işkur (iş ve işçi bulma kurumu) a başvurmaları gerekmekte olup yeni bir işe girmeye hazır olduğunu bildirmesi şartıyla işsizlik maaşı hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. 1 ay içinde işkur a başvuru yapılmadığı taktirde toplam haklılık süresinden düşülmektedir.
d- İşçinin işine son verildiği günün önceki 3 yıl çalışmış olması dahilinde;
– 600 gün sigortalı çalışmış olup işsizlik sigorta primi ödemiş olan sigortalı işsizlere 6 ay süre ile işsizlik maaşı ödenmektedir.
– 900 gün sigortalı çalışmış işsizlere 8 ay süre ile işsizlik maaşı ödenmektedir.
– 1080 gün sigortalı çalışmış işsizlere ise 10 ay süre işsizlik maaşı ödenmektedir.
e- İşsizlik maaşı ödeneğinde damga pulu haricinde hiçbir şekilde kesinti yapılmıyor.
f- İşsizlik maaşı hesaplanırken şu maddeler göz önünde bulundurulur; Sigortalı çalışan işçinin son 4 aylık primi kazançları göz önünde bulundurularak günlük ortalama brüt kazancının 100 de 40’ı değerlendirilmesi sonucu hesaplanır. Bu hesaplamalara göre işsizlik maaş miktarı yüksek maaş alan işçiler için her yıl 2 kere asgari ücretin brüt miktarının 100 de 80’ini geçmemektedir.
g-İşsizlik maaşı almak için yukarıdaki tüm maddeleri okuyup hesapladınız ve işsizlik maaşını almayı hak ettiniz, Hak ettiğiniz tarihten itibaren kaç ay süre alacaksanız o ayın sonuna kadar işsizlik maaşınızı kimliğiniz ile birlikte herhangi bir PTT şubesinden alabilirsiniz.

İLGİLİ:  Ücretsiz Kredi Notu Sorgulama ve Öğrenme Mümkün mü ?

İşsizlik maaşı alan işsizler, genel sağlık sigortası poliçesine geçerler ve bakmakla yükümlü olduğu kişiler varsa onlarda genel sağlık sigortası poliçesinden yararlanabilmekteler. İşsizlik maaşını almaya başlayan işsizler maaş aldıkları süre zarfı içinde gelir getirici bir iş yaparsa işkur a bildirmeleri gerekmektedir. Aksi halde tespit edilirse işsizlik maaşı kesilir ama işkur a bildiri yapıldığında herhangi bir işsiz kalma durumunda işkur yeniden düzenlemelere gider. İstifa eden bir işçi normalde hiç bir hak talep edemez ama haklı nedenlerle işi bırakıyorsa yani bu haklı nedenler, işveren hizmet kurumunun ahlaki sıkıntılı nedenlerin olması yada işveren hizmet kurumun el değiştirmesi gibi durumlarda istifa eden işçi yukarıdaki anlattığımız şartları yerine getirmek suretiyle işsizlik maaşını alabilir.

İşsizlik Maaşı Alırsam Ne Kadar Alırım?

İşsizlik maaşı asgari ücretin artışına göre değişkenlik yaptığını söylemiştik.Geçen yılın işsizlik maaşını incelediğimizde, 1.318 tl ye kadar çıktığını görmekteyiz. Bu yıl asgari ücrete yapılan zamlar hesaba katıldığında işsizlik maaşı en uygun 1.421 tl ye kadar çıkmış olduğunu görebiliyoruz. Buna göre bu yıl için ödenecek olan en düşük işsizlik maaşı 659 tl iken 710 tl ye yükseltilmiştir. Bu yapılan zamlarla birlikte asgari geçim indirimi de belli olmuştur. asgari geçim indirimine göre şu ödenekler yapılmaktadır;
a- Asgari geçim indirimi bekar çalışanlar için, 113 tl olmuştur.
b- Asgari ücret indiriminde evli olup ta;
– Eşi çalışmayan işçilere 159 tl ödenmektedir.
– Eşi çalışmayan ve 1 tane çocuğu olanlara 179 tl ödenmektedir.
– Eşi çalışmayan ve 2 tane çocuğu olanlara 199 tl ödenmektedir.
– Eşi çalışmayan ve 3 tane çocuğu olanlara 213 tl ödenmektedir.
– Eşi çalışmayan ve 4 tane çocuğu olanlara 222 tl ödenmektedir.
İşsizlik maaşını hak eden işsizler her ayın son gününde PTT şubelerinden alabilirler.

Evet arkadaşlar, işsizlik maaşı hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Hayatta işsiz kalmak kadar sıkıntılı bir şey yoktur. Biliyoruz ki maddi güç olmadan yaşantımızı sürdüremeyiz. Neye elimizi uzatsak para faturalarımız, kiralarımız,özel ihtiyaçlarımız veya okul masrafları her şey maddi güçle dönüyor ama insanız başımıza her an her şey gelebiliyor bu durumda da devletimiz mağdur etmiyor. Allah kimseyi işsiz bırakmasın.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 dışında5)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*