İşletme Kredisi Almak İçin Neler Gerekir ? Nasıl Alabiliriz ?

Merhaba arkadaşlar, İşletme kredisini duydunuz değil mi? Duymayanlara duyuralım, kurum, kuruluş ve sanayilerin işletmelerini büyütmek geliştirmesi için sermaye gereklidir, bu nedenle bankalardan çekilen krediye işletme kredisi diyoruz. Her işletmenin kendine özgü yatırımları vardır. İşletmelerin yaptıkları atılımlarda her gün ihtiyaçları vardır doğal olarak rakipleri de vardır. O yüzden işletmeler gelişmek ve büyümek zorundadır. Rakipleriyle aynı alanda yarışırken daha güncel ve yenilikçi olmaları gerekmektedir. Yenilikçi ve güncel olmak, yani rakiplerinden bir adım önde olabilmek içinde önemli yatırımlar yapmaya ihtiyaçları vardır.

İşletmeler bu önemli yatırımları yapabilmek için maddi güce ihtiyaç duymaktadır işte bu ihtiyaçları karşılamak için bankalardan işletme kredisini çekebilirler. İşletme kredisi hakkında bilinmesi gereken şey, işletme kredisini çekebilmesi için işletmenin aktif çalışır halde olması gerekmektedir, yani her işletme bu işletme kredisini çekemez. İşletmeler geçmişte alınmış kredi varsa bankalarla olumsuz şeyler yaşamamış olması gerekmektedir. Sonuç olarak her işletme ticaret yapmaktadır ve ticaret yapılırken bankalarla olumsuz bir iz bırakılmamalıdır, yani ticarette banka güvenirliğinin önemi çok büyüktür.

İşletme kredisi yani ticari krediler kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli diye adlandırılmaktadır. Kısa vadeli olan işletme kredileri 12 aya kadar olan kredileri kapsamaktadır. Orta vadeli krediler 12 ay ve 24 aya kadar olan kredileri kapsamaktadır. Uzun vadeli krediler ise 24 ay ve üzeri vadeleri kapsamaktadır. Vadeleri belirlemek işletmenin elindedir vadeler arttıkça faizlerde artacağının bilincinde olmalıdırlar, kendi belirledikleri limit ve vadeye göre ödemelerini yapacaklardır.İşletme yani ticari kredilerin avantajları çoktur ama bütün krediler ne kadar avantajlı olursa olsun geri ödenecektir ödenmeme riskini göz önünde bulundurularak hareket edilmelidir.

İşletmeler bu kredileri nakit olmaması nedeni ile çekerler. Bankalar zaten işletme kredisinde gereken kolaylıkları sağlamaktadır bu yüzden belirlenen zamanlar dahilinde işletmeler bu krediye yönelirler.İşletme krediler teminat olarak maddiyata dayandığı için bankalar tarafından bazı gruplara ayrılmaktadırlar. Şimdi bu grupları inceleyecek olursak;

a- Çek ve senet karşılığı işletme kredileri: İşletmeler girdiği sektörde üzerinde çalıştıkları proje çevresinde hizmet, ürün ve mal satışı karşılığında alınan senet ve çeklerin nakit paraya dönüştürülmesidir.
b- Emtia karşılığı işetme kredileri: Emtia deyince emtianın ne demek olduğunu merak edebilirsiniz, işletmeler ürettikleri kahve, şeker, buğday, doğalgaz, altın, petrol gibi mallara işletme dilinde emtia deniliyor. İşte bu malların daha elverişli olduğu dönemlerde emtialar yani mallar, fiyat dengesizliğine uğrarsa belirlenen yasalar çerçevesinde rehin alınarak verilen kredilere emtia karşılığı işletme kredisi diyoruz.
c- Nakit karşılığı işletme kredileri: Bankaların işletmelere verdiği en rahat ve sıkıntısız kredi şeklidir. Teminat nakit olunca bankalar bu konuda rahattır. Yani işletmeye verilen kredi borcu ödenmese bile zarar gören mevduat hesabına bloke koyarak banka kendini garanti altına almış olur.

İşletme Kredilerinde Üst Limit Ne Kadardır?

İşletme kredisini kimlerin kullanabileceğini yukarıda anlattık. Her kredide olduğu gibi işletme kredisinin de belirli bir üst limiti vardır. İşletme kredisinin 2018 de üst limiti 150,000 liraydı ama gerek haberlerde gerek sosyal medyada çıkan haberlere göre sayın başbakanımız Binali Yıldırım işletme kredilerinin üst limit fiyatı 200,000 liraya çıkarıldığını açıkladı. İşletme kredisinin 200,000 liraya çıkmasının ardından isteyen işletme kurumu işletmesine alacağı taşıtlarda da düşü faiz oranlarıyla 500,000 liraya kadar kredi verilebileceğini de ekledi. Sayın Başbakanımız Binali Yıldırım işletmelere bu sevindirici açıklamayı yaptı, bu açıklamadaki ayrıntıları inceleyecek olursak;

İLGİLİ:  KYK Öğrenim Kredisi Nedir ?

– İşletmelerin alabilecekleri en üst kredi limiti 150,000 liradan 200,000 liraya çıkartıldı.
– İşletmeci çalıştığı mekanı satın almak istediğinde 500,000 liraya kadar düşük faiz oranlarıyla 10 yıl vadeye kadar işletme kredisini alabilecek.
– İşletmeci çalıştığı işletmeye araba almak istediğinde 500,000 liraya kadar düşük faiz oranlarıyla 5 yıl vadeye kadar işletme kredisi alabilecek.
– Otel işletmelerinde kiranın vadesi 49 sene artırılacak.

İşletme Kredisinin Yani Ticari Kredilerin Faiz Oranları Nelerdir?

Her kredide olduğu gibi işletme kredisi yani ticari kredinin de bankalar bazında faiz oranları vardır, aşağıda verdiğimiz tabloda kısa vadeli, orta vadeli ve uzun vadeli faiz oranlarını inceleyebilirsiniz. Aynı zamanda işletme okumak isteyenler için eğitim kredisi hakkında bilgiler verdiğimiz yazımıza buradan tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Kredi Türü 1-12 Ay 13-24 Ay 25-36 Ay 37-48 Ay 49-60 Ay 61-84 Ay
TL Ticari Krediler (İhbarlı BCH) (yıllık 18%          
TL Ticari Krediler (SPOT) (yıllık) 20%          
TL Taksitli Ticari Krediler (aylık) 1,54% 1,54% 1,54%      
TL Ticari Taşıt Kredisi (0 km) (aylık) 1,35% 1,35% 1,35% 1,35%    
TL Ticari Taşıt Kredisi (2.el) (aylık) 1,35% 1,35% 1,35% 1,35%    
TL İşyeri Kredisi (aylık) 1,32% 1,32% 1,32% 1,32% 1,32% 1,32%
TL Kredili Ticari Mevduat Hesabı (KTMH) (aylık) 1,84%          
TL Şirket Kredi Kartı (aylık) 1,84%          
Döviz Kredileri (yıllık) LİBOR/EURİBOR + 8,50 LİBOR/EURİBOR + 9,50        

Biz burada işletme kredisi hakkında sizleri bilgilendirmeye çalıştık ama daha ayrıntılı bilgiler edinmek için işletme kredisine başvuracağınız bankanızın en yakın şubesine giderek yetkililerle görüşmenizi öneririz. Vakıf bankası, iş bankası, finansbank, ziraat bankası, garanti bankası, akbank, yapı kredi bankası, halk bank ve daha bir çok banka işletme kredisi yani ticari kredi imkanını işletmecilere sunmaktadır.

İşletme Kredisi Veren Bankalar

Üst yazımızda bu konudan biraz bahsetmiştik ülkemizde tüm bankalar işletme kredisine destek vermektedir. Kendinize daha yakın bulduğunuz herhangi bir banka şubesine giderek bu konu hakkında daha detaylı bilgi almanızı öneriyoruz. İşletme açmaya karar verdiğiniz ve devletin size sunduğu devlet destekli yani, kosgeb kredileri hakkında geniş ayrıntılı bilgi sahibi olmak istiyor iseniz. Devletin resmi web adresi olan http://www.kosgeb.gov.tr giriş yaparak tüm güncel kosgeb kredileri hakkında bilgiye ulaşabilirsiniz. Güncel işletme kredileri hakkında çıkan tüm haberleri bizler sizlere sitemiz üzerinden anında yayınlamaktayız. Sayfamızı takip ederek tüm krediler hakkında bilgi sahibi olmak sizlerin elinizde.

anında işletme kredisi
işletme kredisi veren banka

Evet arkadaşlar bu makalemizde de işletmecilerimiz için bankaların sunduğu işletme kredisi hakkında bilgi vermeye çalıştık.  İşletmeciler kendi sektörlerinde daha güncel ve ön planda kalabilmeleri için ihtiyaç duyacakları bu kredi hakkında bilgi sahibi olmuş oldular.

1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 4,00 dışında5)

1 yorum

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*