Engelsiz Bankacılık Ne Zaman Çıkıyor? Ne Gibi Kolaylıklar Sağlayacak

Engelsiz Bankacılık Ne Zaman Çıkıyor? Ne Gibi Kolaylıklar Sağlayacak

Merhaba arkadaşlar, Bu günkü konumuz engelli arkadaşlarımızı ilgilendiriyor. Devlet her zaman olduğu gibi engelli kişilerin zor olan hayatlarını biraz olsun kolaylaştırmak için destek oluyor. Daha önceki bir makalemizde engelli kişilerin sıfır araç alımlarında ötv indirimlerinden nasıl ve hangi şartlarda yararlanabileceğini anlatmıştık. Engelli kişiler kamu kuruluşlarında iş bulabiliyor, hastanelerde sıra beklemiyor, belediyelere ait servislerden ücretsiz faydalanıyorlar yada müzelere giriş gibi pek çok olanağı devlet tarafından karşılanıyor. Şimdide yeni çıkacak bir yasa gündemde yeni çıkacak olan yasanın konusu engelli kişilerin bankacılık işlemlerini daha rahat şekilde yapabilmeleri için engelsiz bankacılık yasası çıkıyor. Peki bu yasa çıktımı yada ne zaman çıkacak? bu soruyu cevaplayalım. Gündemde olan engelsiz bankacılık yasası açıklamalara göre 2018’in ilk ayından itibaren yürürlüğe girecek.Yeni yılda çalışmalara başlanacak olan yönetmelik bankacılık denetleme ve düzenleme kurumu tarafından yapılmaktadır. Bankacılık düzenleme ve denetleme kurumunun engelli kişileri düşünerek sıkıntısız bir şekilde bankacılık işlemlerini yapabilmeleri için yapılan düzenlemede, şubeler, pos cihazları, atm cihazları, İnternet bankacılığı ve çağrı merkezlerin uyması gereken kurallar yer alıyor.

Engelsiz Bankacılığın Sağlayacağı Kolaylıklar
Engelsiz bankacılık yönetmeliği engelli kişilerin hayatlarını bir adım daha kolaylaştırıyor. Bu yönetmelik düzenlenirken engelli kişilerin gereksinimlerini göz önünde bulunduruluyor. Şimdi yeni yılda çıkacak olan engelsiz bankacılığın engelli kişilere sağlayacağı kolaylıkları maddeler halinde inceleyelim.
a- Engelli kişiler bankaya gittiklerinde tabela ve levhaları ve uyarı işaretlerini kolayca görebilecekleri ve okuyabilecekleri şekilde tasarlanacak.
b- Yönetmeliğe ait sözleşmede bankaların internet sitelerinde işaret dili çevirisi, videolu anlatım ve sesli bildirimlerle açıklanacak.
c- Yönetmeliğe ait sözleşmede güvenlik için pin kodu, şifreler gerektiğinde işaret dil çevirisi, videolu anlatım ve sesli bilgilendirme çok faydalı olacak.Böylelikle Engelli kişiler kendi işlemlerini kendileri kimseye şifresini vermeden halledebilecekler.
d- Yönetmelik gereğince engelli müşterilerine yardımcı olabilmeleri için bankalar şube çalışanlarına özel eğitim verecek.
e- Yönetmelikten yararlanacak kişiler en az 100 de 40 rapora sahip olduğunu belgelendirmesi gerekmektedir.
f- Yönetmelikten yararlanacak engelli olmayan 70 yaşın üzerindeki kişiler faydalanabilecekler.
g- Yönetmelik gereğince Banka, kişilerin engel durumuna ilişkin tuttuğu belgeleri saklamaktan ve bu bilgilerin gizliliğini sağlamaktan sorumludur.
h- Engelli kişiler bankaya gittiklerinde yetkililere bu yönetmelik hakkında soru yönelttiklerinde banka personeli detaylı bilgi verecek kapasitede olmalıdırlar.
ı-  Bankalar engelli kişiler için çıkartılan engelsiz bankacılık yönetmeliğinin sunmuş olduğu hizmetler karşısında hiç bir ücret talep edemiyecek.
i-  Yönetmelik gereğince ATM’ler tekerlekli sandalye boyutuna göre yapılandırılacak.
j-  Yönetmelik gereğince ATM’lerdeki ışıklandırmalar daha rahat okunabilecek şekilde aydınlatılacak.
k- Yönetmelik gereğince ATM’lerdeki tuşlar engelli kişilerin rahatça tuşlayabilmeleri için telefon tuşlarına göre ayarlanacak.
l- Yönetmelik gereğince para yatırma, para çekme, kulaklık girişi yuvaları engelli kişilerin rahatça kullanabilecekleri şekilde tasarlanmalı
m-Yönetmelik gereğince engelli kişiler ATM’lerde şifrelerini girerken görünmemesi için güvenlik tedbiri alınmalı.
n- Yönetmelik gereğince engelli kişiler kendilerine ait hesaplarında para yatırma, fatura ve borç ödeme işlemlerinde hiç bir ek ödeme yapmama hakkına sahiptir.
0- Yönetmelik gereğince ortopedik engelli kişiler ATM’lerde işlemlerini yaparken tekerlekli sandalyeyle hareket etmeleri için yeterli alanın sağlanmış olması gerekmektedir.
ö- Bankalar yerleşim yerlerindeki engelli kişi sayısını tespit ederek engelli kişi sayısının fazla olduğu yerlere en az birer engelli atm leri koymak durumundadırlar.
p- Yönetmelik gereğince ATM’lerdeki sesli menü hizmetinin mahremiyeti sağlanır. ATM’lerde sesli menü, kulaklık girişi veya telefon ahizesi gibi bütünsel anlamda erişilebilir bir teknoloji ile sunulur. İşlem öncesinde yada işlemin herhangi bir aşamasında ATM ekranını kapalı konuma getirme seçeneği sunulur.
r- Engelli kişilerin rahatça ayırt edebilmeleri için ATM’lerdeki tuşların kabartılı şekilde olmalıdır.
s- Yönetmelik gereğince ATM’lerde sesli menünün başlatılmasının ek bir eğitim gerektirmeden kolayca kullanılması sağlanır. Kulaklık ile sesli menü sunuluyorsa, kulaklığın takılması ile otomatik olarak sesli menü başlar ve çıkarılması ile otomatik olarak sonlanır.
ş- Engelli kişiler ATM’lerde bulunacak olan sesli menu sisteminde anlayamadıkları yeri tekrar dinleyebilmeleri için tekrar tuşu koyulmalı.
t- ATM’lerdeki sesli menünün ses yüksekliği engelli kişiler tarafından ayarlanabilecek özellikte olmalı.
Görmüş olduğunuz gibi engelsiz bankacılığının sağlayacağı kolaylıkları maddeler halinde anlatmaya çalıştık, yönetmeliğe göre bankalar ATM mesafeleri yan yana 50 metreden az ise sadece bir tanesinde bu uygulamayı gerçekleştirebilir.

İLGİLİ:  Bankada Unutulan Paranızı Sorgulayın

Banka Şube Personeli İşaret Dili Bilmesi Gerekiyor
Bu yönetmelikle ilgili maddeleri uzun uzun sıraladıktan sonra şunu diyebiliriz ki bankalar personellerine mutlaka işaret dili öğrenmeleri konusunun üzerinde durmalı ve konuşma engelli bir müşteri geldiğinde personel hala işaret dili konuşamıyorsa hemen uzmanlardan görüntülü ve sesli olarak uzaktan yardım sağlayarak engelli kişiye yardımcı olmaları gerekmektedir.Aynı zamanda banka şubelerinde işlemlerini yapacak olan kişi başka bir kişinin yardımına ihtiyaç duymadan yapabilmeleri sağlanacak.

Konuşan POS cihazları ve Çağrı merkezlerinden görüntülü hizmet vermek gibi birçok kolaylıklar engelli arkadaşlarımızı bekliyor. Yönetmeliğin 1 ocak 2018 tarihinde yürürlüğe gireceği duyurulsa da daha ne gibi kolaylıklar sağlanacağını hep birlikte merakla bekliyoruz.

1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 4,00 dışında5)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*