Banka Faiz Oranları Neye Göre Belirlenir?

Kimileri bankaların yüksek faizlerinden şikâyetçiyken kimileri de uygun faiz oranlarından yararlanma peşinde. Aslında bankalar her kredili ürün için farklı faizler uygularken bazı müşterilerini bunların dışında tutar. Ancak banka faiz oranları neye göre belirlenir? Şeklinde bir soru söz konusu olduğunda farklı durumlar ortaya çıkar. Özellikle bireysel anlamda daha fazla çalışan bankalar müşterilerin kredi notuna göre faiz esnekliği tanıyabilirler. Ancak yine de konut kredisi, ihtiyaç kredisi ve taşıt kredisi gibi kredilerin faizleri genel piyasaya koşullarına göre değişiklik gösterir.

Arz ve Talepler Etkiler

öncelikle araç ve taşıt kredilerinde meydana gelen hızlı düşüş ve artışların genel sebebi piyasa koşullarıdır. Arz ve talep ekseninin büyük ölçüde etkilediği bu krediler, devlet tarafından da sıkı takip içindedir. Örneğin piyasada artan konut arzı ve azalan konut talebi otomatikman bankalardaki konut kredisi gelirlerini de düşürmektedir. Bu noktada insanların ev almaya teşvik edilmesi yine faizlerin düşürülmesi ile mümkün olur. İnsanları her ne kadar güncel ve siyasi koşullar konut almaktan alıkoysa da düşen konut kredisi faizleri konut sektörünü canlandırır. Aynı şey taşıt kredilerinde de geçerlidir. Piyasada artan taşıt arzı taşıt kredilerindeki düzenlemeyi beraberinde getirir. Burada önemli olan nokta insanların alışveriş yapması ve bu sektörlerin ekonomisine hayat vermesidir. Özellikle sıfır km araçlar için uygulanan faiz oranları çok daha düşük olmaktadır.

Bireysel Kredilerde Değişiklik Esnekliği Daha Az

İnsanların genellikle ihtiyaç kredilerine olan talebi çok değişiklik göstermez. Bayram dönemi ya da tatil sezonlarında ihtiyaç kredilerinin faiz oranları artışa geçecektir. Özellikle yaz döneminde yapılan düğünler de bunu tetikleyen diğer bir konudur. Ancak tüm bankaların aynı yarışta olabilmesi adına zaman zaman düzenlenen kampanyalar bu kredilerin faizlerini çok düşük bir rakama indirebilir.

İLGİLİ:  Ev Hanımlarına Kredi Veren Bankalar ( Güncel 2018 )

Emekli ve Memurlara Ayrıcalık

Her bankada olmasa da genellikle kamu bankalarında emekli ve memurlar faiz konusunda daha ayrıcalıklıdır. Kamu bankalarının devlet sektöründe çalışan ve emekli kişilere uyguladıkları düşük faizler, binlerce kişinin kredi talebini oluşturur. Bunun yanında özel sektör çalışanı olan ancak maaşı yüksek olan kişiler de bazı bankalarda daha avantajlı faizler ile karşılaşacaktır.

1 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 51 vote, average: 5,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 5,00 dışında5)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*