Arazi ve Tarımsal Bankacılık’ta Bilinmesi Gereken Önemli Bilgiler

Arazi Bankacılığı

Merhaba arkadaşlar, Arazi deyince aklımıza tarım ve çiftçilik geliyor tarım ve çiftçilik kredileri konusunda daha önceki yazımızda bilgi vermiştik. OVP nedir? bilenleriniz elbet vardır ama bilmeyenleriniz için açıklayalım. OVP Orta vadeli program demektir. Orta vadeli programa göre tarımla uğraşan kişiler için ürettikleri ürünleri  teknolojiye dayalı kapasiteyi arttırmak için arazi bankacılığı ile üretime hız kazandıracak.Önümüzdeki 2 yılı kapsayacak olan arazi bankacılığı Orta vadeli programa göre Türkiye’nin bu sektörde daha çok değer kazanacağı  ve yenilik olarak daha çok büyümesinde yarar sağlayacaktır. Düşünülen kapsamada tarım sektörü için üretilen ürünler de verimlilik ve çiftçilerin gelirleri dengesi hesaplanıp yeniden düzenlemeler getirilecek. Bu düzenlemelere değinecek olursak;

1- Çiftçilerin ne kadar su kullandıkları dikkate alınarak su kanunu da çıkartılacaktır.
2- Arazi bankacılığı modelinde Ölçeği büyük olan tarımsal işletme modeline geçişlerine destek verilecek.
3-– Hibe edilen ürünlere yada arazilere ve tarımsal kredilere hukuki işlemler kısıtlanacak.
4- Tahsis edilme süreleri sınırlandırılacak.
5- Teminat gösterilirken çıkabilecek sorunlar daha da hafifletilecek.
6- Bu arazi bankacılığı modeliyle atıl tarım arazileri üretime kazandırılacak
7- Maksimum limitler arttırılacak.

Arazi bankacılığı modeli ile dış ülkelerden ithalatı azaltmak kendi üretimimizi yapmak için canlı hayvan üretimi sağlanacaktır. Canlı hayvan üretimini arttırmak için yem ve yemin işlenmesi için gerekli altyapılar sağlanacak. Bunun için meralar girişimciler tarafından kullanılır hale getirilecek.Hayvan yetiştiren kişi yada kurumların işletme ölçekleri yükseltilecektir. Girişimciler meraları kullanılır hale getirdikten sonra küçük baş hayvan yetiştirmek isteyen kişilere yer temin ederek yatırım yapmaları konusunda yardımcı olacaklardır.Gıda enflasyonunda ise, orta vadeli programa göre enflasyonun 100 de 5  e düşürülmesi hedefleniyor.

Gıda enflasyonunun yüksek seviyelere ulaşması aşırı hareketliliğe yol açar dolayısıyla oluşabilecek sorunları çözmek için gıda,tarım ve üretim değerlendirme ekibinin kararları dikkate alınacak. Üretimden en son tüketicinin ihtiyaçları tedarik edilmesi konusunda güçlü bir kayıt sistemi oluşturulacak.Lisanslı depolama sistemi kurulacak ve bu lisanslı depolamanın daha yaygın hale getirilmesi için hukuki düzenlemeler yapılacak. Sebze ve meyvelerin yaş olarak kayba sebep verecek sorunları minimum seviyeye indirmek için taşıma süreç kalitesini artırmak için arazilerden tüketiciye yatırımları destek verilecek.

Toptancılar daha çok faaliyet göstermeleri açısından hukuki çalışmalar tamamlanacak.Üretilen ürünlerin paketlenerek satış noktalarına gönderilmesi ve gittiği yerde sergilenmesi belli başlı standartlara uyum sağlanacak.Arazi bankacılığı dünya genelinde uzun yıllara dayanmaktadır. Erozyon ve çölleşme sebebiyle araziler tarımsal lığını kaybetmesi hızla artması bu modelin daha yaygın hale gelmesi sonucu arazi bankacılığı zorunlu olmuştur.Pek çok kurum arazi yönetimi alanında arazi bankacılığı çalışmalarını mevzuat çerçevesinde dağınık şekilde yürüttükleri dikkat çekmektedir.Arazi bankacılığı dünyada ülkeler arasında en çok Fransa referans olarak gösterilmiştir. Fransa da hazırlanan bazı raporlarda üretici kurumları tarımla alakalı meslek kuruluşları arazi bankacılığına desteğini verecek. Bu kurum ve kuruluşlar asla kar amacında olmayacak. Tarım arazilerinin dörtte biri yani yaklaşık yüzde 25 i yıllık satışın yönlendirmesini gerçekleştirecek.

Tarımsal bankacılık

Tarımsal bankacılık çiftçilerimize nakit imkanı sağlayarak yapacakları faaliyetler sonucu ürettikleri ürünlerin pazarlanmasını sağlar.Türkiye de çiftçilikle uğraşan yaklaşık 3 milyona yakın kişi var kimisi seracılık kimisi de üretim,ekim dikim alanlarında faaliyet göstermektedirler. Tarım sektörüne bankaların çok büyük desteği olduğunu görüyoruz. Çünkü, yurdumuz da son zamanlarda en büyük kar getiren iş kolu tarımsal bankacılıktır.Tarım bankacılığı deyince aklımıza hemen yıllık faiz oranlarını göz önünde bulunduruyoruz. Yani yıllık faiz oranları ile çiftçinin üretim faaliyetlerini tutmayabiliyor.

Çiftçiler genelde aylık ödemeleri tercih ediyorlar nedeni ise yıllık faiz oranlarını ve aylık faiz oranlarını incelediklerinde aylık faiz oranının yıllık faiz oranına göre daha az olduğunu görüyorlar ama bu demek değildir yıllık faiz oranlı olan kredileri seçmeyin kredi seçimlerinizi her kredilerde olduğu gibi krediyi alacağınız banka yönetimiyle görüştüğünüzde yıllık faiz oranlı  kredilerin ödeme kolaylıklarını en ayrıntılı biçimde öğrenmeniz mümkündür. Birde bazı çiftçilerimizin maruz kaldığı batak kredi vardır. Bankalar verdikleri kredi ödenmediğinde sundukları şartlar gereği hukuki yollara başvururlar avukatları aracılığıyla başlattıkları bu işleme batak kredi adını veriyorlar.

Çiftçiler çalışkan ve her daim borçlarına sadık olurlar bu yüzden tarımsal bankacılıkta batak krediye rastlamak çok nadir görülmektedir. Örnek verecek olursak iş yerinde çalışan bir kişi kredi çektiğinde işten çıkarılırsa geliri kesileceği için borcunu ödeyemeyebilir dolayısıyla yasal sorunlarla karşılaşabilir ama çiftçilerimiz gelirleri kesilse, ürettikleri ürünler düşündükleri miktarda olmasa bile arazi yada tarlalarının bir bölümünü feda ederek kredi borçlarını kapatırlar.Bankalar çiftçilerimiz için her imkanı sunup çiftçilerimizin halinden anlayarak yanlarında oluyorlar.

Tarımsal bankacılık imkanı sunan çiftçinin halinden anlayan bankaları şöyle sıralayabiliriz;
Deniz bank Tarımsal bankacılık: Çiftçinin tarımsal ihtiyaçlarını karşılamak için imkan sunuyor mesaj atarak tarımsal krediye başvurabilirsiniz.Mesajla başvurduktan sonra alacağınız cevabın ardından en yakın şubemize gelebilirsiniz.
Finans bank Tarımsal bankacılık: Tarım sektöründe uğraş veren kişilere yönelik hizmet vermektedir.Tarım ve hayvancılık kredileri ile finans olarak çözümler üretiyor.En yakın şubeye gelerek tarımsal bankacılık hizmeti veren yöneticilerimizle görüşebilirsiniz.
Şeker bank Tarımsal bankacılık: Şeker bank Tarım sektörüne en büyük destek veren bankalardan bir tanesidir.
Ak bank Tarımsal bankacılık: Yaklaşık 3 milyon çiftçinin tarımsal ihtiyaçlarını karşılamak için nakit imkanı sağlıyor.
Vakıf bank Tarımsal bankacılık: Vakıf bank sunduğu imkanlarla tarım sektöründe seracılık ve bitkisel ürünler için kredilerle çiftçilerimizin yanında olduğunu gösteriyor.

1 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 51 vote, average: 4,00 out of 5 (1 puan, ortalama: 4,00 dışında5)

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*